آموزگاري:عشق؛آموزگاران...؟


ارتباط و تبادل نظر با معلمین و آموزگاران مقطع ابتدایی


پیامدهای تعطیلی پنجشنبه ها در مدارس ابتدایی

ایسنا: هم زمان با دور سوم سفرهاي استاني هيات دولت به بوشهر، وزير آموزش وپرورش با حضور درجمع فرهنگيان كه درسالن شهيد باهنر اين استان برگزار شد، گفت: تمام امكانات آموزش وپرورش بايد صرف توليد محتوا شود.

حاجي بابايي با اشاره به جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي اعلام كرد: دراين جلسه، اسناد فلسفه تعليم وتربيت وتحول بنيادين آموزش وپرورش مورد بررسي قرار گرفت.

وي عنوان كرد: به منظور تسريع در تصويب اسناد مذكور، مقررشد تا پايان اسفندماه، شوراي عالي انقلاب فرهنگي هفته‌اي يك بار تشكيل جلسه دهد.

وزير آموزش وپرورش از تصويب سياست كلي آموزش وپرورش در مجمع تشخيص مصلحت نظام خبرداد و با اشاره به تصويب نقشه جامع علمي كشور، افزود: مدرسه، سنگر نظام تعليم وتربيت است و از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است.

وي آموزش و پرورش را يك دستگاه مولد سرمايه اجتماعي خواند و خاطرنشان كرد: ‌زيباترين جلوه توليد در آموزش وپرورش صورت مي‌گيرد.

حاجي بابايي از معلم به عنوان تكيه گاه تحول بنيادين در آموزش وپرورش نام برد وادامه داد: يكي از ويژگي‌هاي سند تحول، نگاه ويژه به تربيت معلم است كه در تمام كشور احياء مي‌شود واز اول مهرماه اقدام به جذب دانشجو مي‌كند.

وي به ايجاد مركز فناوري به صورت مستقل در اين وزارت خانه اشاره كرد و تصريح كرد: اين امر در راستاي اطلاع رساني قوي، دقيق وسريع به معلمان انجام گرفته است و تا چند سال آينده تمام مدارس، مناطق و ادارات سراسر كشور به آن متصل خواهند شد.


وزير آموزش وپرورش در پايان يادآور شد: تعطيلي روزهاي پنج شنبه در مدارس ابتدايي در دست بررسي كارشناسي است.

وي اظهار كرد: براساس نظر سنجي انجام شده، درخصوص تعطيلي روزهاي پنج شنبه در برنامه تلويزيوني اخير از 160هزار پيامك دريافتي، حدود 90 درصد موافق اين امر بوده‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تعطیلی روزهای پنج شنبه تصریح كرد: این موضوع در دستور كار شورای عالی آموزش و پرورش قرار گرفته و مراحل نهایی خود را طی می كند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به طرح تعطیلی روزهای پنج شنبه در مدارس ابتدایی گفت: این موضوع در دستور كار شورای عالی آموزش و پرورش قرار گرفته و مراحل نهایی خود را طی می كند.

به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، فاطمه قربان در نشست علمی "ارزیابی طرح توصیفی " استان البرز، از اختصاص ۳ هزار پُست مشاوره به دوره ابتدایی و تخصیص ۳ درصد از درآمدهای استانی به تجهیزات در این دوره خبر داد و افزود: ۱۲۵ هزار كتابخانه كلاسی با اعتبار بیش از ۵۰ میلیارد ریال تجهیز شده اند.

وی با اشاره به لزوم غنا بخشیدن به مهارت های خواندن و نوشتن دانش آموزان ابتدایی اظهار داشت: نكته مهم و بارز در ارزشیابی توصیفی، آن است كه دانش آموزان با همكلاسی های خود تعامل و همكاری داشته باشند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تعطیلی روزهای پنج شنبه تصریح كرد: این موضوع در دستور كار شورای عالی آموزش و پرورش قرار گرفته و مراحل نهایی خود را طی می كند.

 

 

 

تعطیلی پنجشنبه‌ ابتدایی‌ها از بهار 90

 

آموزش > عمومی  - گروه اجتماعی:
تعطیلی روزهای پنجشنبه مدارس ابتدایی در شورای‌عالی آموزش و پرورش تصویب شد اما زمان اجرای این طرح هنوز به‌طور شفاف اعلام نشده و سخنان دوپهلوی وزیر آموزش و پرورش نیز بر این ابهام افزوده است.

حمید‌رضا حاجی‌بابایی دیروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «احتمالا تعطیلی پنجشنبه مدارس ابتدایی از بهار سال آینده(90) اجرایی می‌شود».وی گفت: در فصل بهار روزها طولانی است و در مدارسی که دونوبته هستند نیز مشکلی برای اجرا نداریم و از طرفی موجب آمادگی بیشتر برای اجرای کامل طرح در مهر‌ماه می‌شود.البته وزیر آموزش و پرورش پیش از این اعلام کرده بود که طرح تعطیلی روزهای پنجشنبه مدارس ابتدایی پس از امضا و ابلاغ رئیس‌جمهور، از سال90 اجرا خواهد شد؛ هر چند در این اظهارات به‌وضوح مشخص نبود که منظور از سال آینده، سال تحصیلی آینده(91-90) است یا ابتدای سال 90. البته تاکنون این طرح از سوی رئیس‌جمهور برای اجرا ابلاغ نشده‌است.

تعطیلی پنجشنبه‌ها نیازمند مصوبه مجلس

پس از اعلام تصویب تعطیلی روزهای پنجشنبه مدارس ابتدایی، برخی از نمایندگان مجلس اجرای طرح را منوط به تأیید مجلس دانستند.رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این باره به همشهری گفت: طرح تعطیلی پنجشنبه مدارس ابتدایی با درنظر گرفتن نکات مثبت آن قابل اجراست و آموزش و پرورش مصمم است آن را از فروردین سال 90 اجرا کند، البته بر این باورم که باید نقاط قوت و ضعف این طرح از زوایای مختلف مورد بررسی دقیق قرار گیرد.علی عباسپور‌تهرانی‌فرد اظهار کرد: باید همه جوانب این طرح بررسی شود تا احیانا به تقویم آموزشی مدارس دونوبته لطمه‌ای وارد نکند.
وزیر آموزش و پرورش دیروز در واکنش به این اظهارات گفت: تصمیم‌گیری در این باره از شئون شورای‌عالی آموزش و پرورش است البته اگر مجلس در رابطه با یک موضوع خاص مصوبه‌ای داشته باشد، آن را اجرا می‌کنیم اما در شرایط نبود مصوبه مجلس، شورای‌عالی آموزش و پرورش تصمیم می‌گیرد.

احتمال اجرای آزمایشی طرح

چندی پیش نیز رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش درباره زمان اجرای طرح تعطیلی پنجشنبه مدارس ابتدایی گفته بود: از فروردین سال آینده در برخی مدارس ابتدایی این طرح به شکل آزمایشی اجرا می‌شود.مجید قدمی اظهار کرد: هم‌اکنون ساعت آموزشی مدارس ابتدایی 8 تا 12است که درصورت اجرای طرح، مدارس می‌توانند از ساعت 7:45 فعالیت خود را آغاز کنند و تا 12:30 ادامه بدهند که بدین ترتیب هر روز 45دقیقه به ساعات آموزشی اضافه می‌شود که جایگزین 4ساعت آموزشی روز پنجشنبه است.

پیش دبستانی، باشد ولی رسمی نه

از سوی دیگر مسئولان وزارت آموزش و پرورش سر‌درگم هستند که دوره پیش‌دبستانی جزء دوره آموزش و پرورش رسمی است یا نه؟ یک روز یکی می‌گوید جزء آموزش و پرورش رسمی است و روز دیگر مسئول دیگری بر خلاف او اعلام می‌کند که... .چندی پیش معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود: پیش دبستانی از سال آینده به‌عنوان ضرورت ملی در کشور رسمی می‌شود و تولید محتوای مناسب برای ارتقای مهارت‌های نیروی انسانی شاغل در این بخش در دستور کار قرار می‌گیرد.

فاطمه قربان اظهار کرد: نقش وزارت آموزش و پرورش نظارت بر عملکرد مراکز غیردولتی پیش‌دبستانی است و هیچ برنامه‌ای برای اجباری‌شدن این دوره ندارد.وزیر آموزش و پرورش اما دیروز اعلام کرد: براساس برنامه‌ها و مصوبات، پیش‌دبستانی جزء آموزش رسمی قرار می‌گیرد تا جایگاه آن جدی گرفته شود و باید پیش‌دبستانی را در بخش غیردولتی نیز گسترش دهیم.

در همین زمینه:

·         نباید در فضای دبستان پیش‌دبستانی ایجاد کرد

·         فضای آموزشی مهدهای کودک از دبستان تفکیک می‌شوند

·         بار دیگر کودکان پیش‌دبستانی

·         وضعیت پیش‌دبستانی‌ها همچنان در بلاتکلیفی

·         محتوای تمام دروس دوره پیش‌دبستانی قرآنی می‌شود

·         آموزش‌ها در دوره پیش دبستانی با رویکرد قرآنی دنبال می‌شود

·         تناقض‌گویی درباره پیش‌دبستانی‌ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش از اجرای داوطلبانه "تعطیلی پنجشنبه مدارس ابتدایی" از هفته آینده خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش این طرح از سال تحصیلی ۹۱-۹۰ به صورت کشوری اجرا می‌شود.

ایسنا: فاطمه قربان در گفت وگو با ایسنا، افزود: شورای عالی آموزش و پرورش برای مدیریت بهینه زمان آموزش، فراهم کردن زمینه تحول آفرینی در فرایند تعلیم و تربیت و همچنین کیفیت بخشی به برنامه های آموزشی و تربیتی، طرح ساماندهی زمان آموزش ابتدایی را با تعطیلی روز «پنجشنبه» این مدارس تصویب کرده است.

وی افزود: تقویت انگیزه و نشاط دانش آموزان برای فراگیری بیشتر دروس، گسترش فعالیت های پرورشی و فوق برنامه برای رشد همه جانبه تربیتی دانش آموزان و انطباق بیشتر برنامه های آموزشی و تربیتی با شرایط سنی و ویژگی های روانی دانش آموزان از اهداف این طرح به شمار می رود.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش، تقویت ارتباط مدرسه و خانواده ، تحکیم تعامل عاطفی دانش آموزان با خانواده ، انعطاف پذیری برنامه ها و زمان آموزش متناسب با شرایط اقلیمی و منطقه ای و همچنین تقویت انگیزش و فراهم کردن زمینه های ارتقای تحصیلی و حرفه ای شغلی و پژوهشی معلمان ابتدایی را از دیگر اهداف این طرح برشمرد.

وی تصریح کرد: با اجرای این طرح، دانش آموزان مدارس ابتدایی پنج روز در مدرسه حضور خواهند داشت و این امر علاوه بر تقویت بنیان خانواده ، به افزایش انگیزه دانش آموزان برای تحصیل کمک خواهد کرد.

با اجرای طرح تعطیلی پنجشنبه مدارس ابتدایی یک ساعت به ساعت آموزشی اضافه می شود

قربان با بیان این که اجرای سراسری طرح تعطیلی سراسری پنجشنبه مدارس ابتدایی بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش از اول مهر ماه سال جاری آغاز می شود، اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل اجرایی که ششم فروردین به استان ها اعلام شده است، مدارسی که داوطلب اجرای این طرح هستند، می توانند از ۲۰ فروردین ماه سال جاری مصوبه جلسه خود را به مناطق و ادارات آموزش و پرورش استان ها اعلام کنند.

به گفته وی، در حال حاضر حدود ۶۰ هزار مدرسه ابتدایی در کشور فعالیت دارند که حدود شش میلیون دانش آموز (حدود ۴۵ درصد از دانش آموزان کشور) را تشکیل می دهند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: با اجرای طرح تعطیلی روز پنجشنبه مدارس ابتدایی، نه تنها ساعات آموزشی دانش آموزان کاهش نمی یابد، بلکه یک ساعت نیز به ساعت آموزشی آن ها افزوده می شود؛ بر این اساس، آموزش شش روز کاری در ۲۴ ساعت آموزش در هفته به پنج روز کاری با ۲۵ ساعت آموزش تغییر می یابد.

مدارس ابتدایی در صورت تمایل می توانند اجرای طرح تعطیلی پنجشنبه ها را آغاز کنند

وی با بیان این که در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از مدارس ابتدایی در نوبت بعداز ظهر تشکیل می شوند، ادامه داد: از سال تحصیلی ۹۱ـ ۹۰ تدابیری اتخاذ خواهد شد تا با ساماندهی فضاهای آموزشی و همچنین نیروی انسانی، مدارس ابتدایی با اولویت نوبت صبح تشکیل شود.

قربان خاطر نشان کرد: در حال حاضر مدارسی که بخواهند به صورت داوطلبانه تعطیلی روز پنجشنبه ها را اجرا کنند، مشکلی ندارند و طبق دستورالعملی که به استانهای کشور ابلاغ شده می توانند گزارش جلسات خود را به ادارات آموزش و پرورش اعلام و از هفته آینده برنامه خود را اجرایی کنند.

مدارس ابتدایی می توانند روزهای پنجشنبه فعال و دایر باشند

همچنین مهندس نوید ادهم ـ دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ـ نیز در گفت وگویی با ایسنا، با اشاره به مصوبه ساماندهی آموزش دوره ابتدایی، درباره چگونگی اجرای این طرح در مدارس، اظهار کرد: برنامه هفتگی مدارس ابتدایی به میزان حداقل ۸۰۰ جلسه در طول سال تحصیلی با رعایت جدول درسی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش تنظیم و اجرا می شود.

وی عنوان کرد: در تنظیم برنامه هفتگی باید برنامه آموزش تربیتی مدارس در قالب ۲۵ جلسه آموزشی برای کلیه پایه های تحصیلی و منحصرا در پنج روز هفته سازماندهی و اجرا شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اضافه کرد: زمان هر جلسه برای پایه اول و دوم ۴۵ دقیقه و برای پایه های سوم، چهارم و پنجم ابتدایی ۵۰ دقیقه تعیین شده است.

به گفته وی، برای پایه های اول و دوم بعد از هر جلسه آموزشی ۲۰ دقیقه و برای پایه سوم، چهارم و پنجم نیز ۱۵ دقیقه زمان استراحت در نظر گرفته شده است.

نوید ادهم بیان کرد: بر اساس این طرح، روزانه ۱۵ دقیقه به مراسم آغازین و ۲۰ دقیقه به اقامه نماز جماعت در مدارس اختصاص می یابد و تلفیق زمان دو جلسه آموزش و حذف زمان استراحت بین آن ها مجاز نیست.

وی یادآور شد: زمان شروع و پایان ساعات کار روزانه مدارس بر حسب شرایط جغرافیایی هر منطقه و با پیشنهاد اداره کل آموزش و پرورش استان و همچنین تایید شورای آموزش و پرورش آن استان ابلاغ می شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان تصریح کرد: مدارس ابتدایی می توانند روزهای پنجشنبه برای طراحی و اجرای برنامه های آموزشی و تربیتی از جمله فعالیت های فوق تربیتی همچون اردوها، بازدیدها و فعالیت های ورزشی دایر باشند.

 

 

همشهری آنلاین:

وزیر آموزش و پرورش از اجباری شدن تعطیلی روز پنج ‌شنبه مدارس ابتدایی از اول مهرماه امسال خبر داد و گفت: بر این اساس، تمام مدارس ابتدایی که در شیفت دوم فعالیت آموزشی دارند، به نوبت صبح منتقل می ‌شوند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حمیدرضا حاجی بابایی در حاشیه مراسم نواخته شدن زنگ سلامت که با حضور وزیر بهداشت در مدرسه دخترانه راهنمایی هاجر برگزار شد، افزود: تعطیلی روز پنج‌ شنبه مدارس ابتدایی یکی از مهمترین برنامه‌ های آموزش و پرورش در سال جاری است که با اجرای داوطلبانه آن در مدارس، انتظار می‌رود  در70 درصد مدارس ابتدایی کشور در مرحله‌ اول، تحقق یابد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعطیلی روز پنج‌ شنبه مدارس ابتدایی به صورت داوطلبانه است، اما از ابتدای مهرماه سال جاری به صورت اجباری اجرا می ‌شود و مدارس ابتدایی سراسر کشور موظف به اجرای آن هستند.

وی درباره مدارس دو شیفته و مدارسی که مقطع ابتدایی آن ها در نوبت دوم تشکیل می ‌شود نیز عنوان کرد: با تدابیری که اتخاذ شده است، همه مدارس ابتدایی به نوبت صبح منتقل می ‌شوند و در مناطقی که استثنایی وجود داشته باشد، باید اعلام کنند تا نسبت به رفع مشکل آن ها چاره‌اندیشی شود.

حاجی بابایی ارتقای تحصیلی دانش‌آموزان، ایجاد انگیزه و نشاط در دانش‌آموزان ابتدایی، تحکیم خانواده و ارتقای علمی معلمان این مقطع را از مهمترین دستاوردهای  این طرح برشمرد.

 

وی درباره مهمترین برنامه ‌های آموزش و پرورش در سال جاری، اظهار کرد:

ساماندهی نیروهای انسانی، آموزش قرآن به ویژه در دوره ابتدایی،‌ راه ‌اندازی دانشگاه فرهنگیان، معرفی 32 فضای آموزش و پرورشی نمونه منطبق با نمای ایرانی ـ اسلامی، تصویب سند ملی آموزش و پرورش، تغییرات اساسی کتب درسی، چاپ کتاب ‌های جدید، گسترش طرح راهیان نور به بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر در سال آینده از مهمترین برنام ه‌های این وزارتخانه است.

وزیر آموزش و پرورش همچنین از ساماندهی برنامه ‌های سازمان نهضت سوادآموزی و تدوین و تبیین ساختار و محتوای این سازمان خبر داد و گفت: بر این اساس، طی پنج سال آینده بیسوادی را در سطح کشور به صفر می ‌رسانیم.

وی با اشاره به برنامه ‌های این وزارتخانه در حوزه بهداشت و درمان نیز گفت: اخیرا برنامه‌ای را دنبال می‌کنیم تا با کمک وزارت بهداشت، مراکز بهداشت در آموزش و پرورش راه‌اندازی شود.

حاجی بابایی در توضیح بیشتر این مطلب گفت: در حال حاضر مراکزی با عنوان مراکز درمان در سطح کشور وجود دارد که با توجه به ایجاد بیمه طلایی، باید به سمتی حرکت کنیم که این مراکز درمانی به عنوان مراکز بهداشتی برای دانش‌آموزان تعریف شود و هر کدام چندین مدرسه را تحت پوشش قرار دهند تا بدین وسیله دانش‌آموزان کشور تحت پوشش مراکز بهداشتی قرار گیرند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین با بیان این که باید به سمتی برویم که دانش‌آموزان ورزش را به عنوان یک امر اجتناب‌ ناپذیر در برنامه خود داشته باشند، تصریح کرد: جایگاه آموزش و پرورش تغییر امور در جامعه است و هر امری که بخواهد در جامعه جا بیفتد و نهادینه شود، باید از آموزش و پرورش آغاز شود، چرا که جایگاه بی ‌بدیل در نهادینه کردن فرهنگ عمومی جامعه است

 

 

 

 

 

 

 

جام جم آنلاين: مديرکل دفتر ابتدايي وزارت آموزش و پرورش از اجراي طرح تعطيلي روزهاي پنج شنبه مدارس ابتدايي از هفته آينده خبر داد و گفت: اجراي اين طرح براي مدارس داوطلبانه است و مديران مدارس در اين زمينه مختار هستند.

علي رحيمي در گفتگو با مهر با بيان اينکه اجراي طرح تعطيلي مدارس ابتدايي از هفته آينده در سراسر کشور قابل اجرا خواهد بود، افزود: اجراي طرح تعطيلي مدارس ابتدايي در روزهاي پنجشنبه در دو ماه باقي مانده از سال تحصيلي جاري اختياري است و مديران مدارس با تصميم انجمن اوليا و مربيان، شوراي معلمان مي توانند در اين زمينه اقدام کنند.

طرح تعطيلي مدارس ابتدايي نهم اسفند 1389 به تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش رسيد.

مديرکل دفتر ابتدايي وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: اجراي اين طرح در سال تحصيلي آينده براي همه مدارس اجباري خواهد بود.

رحيمي درباره چگونگي تقسيم ساعات برنامه درسي روزهاي پنجشنبه در روزهاي ديگر گفت: به ساعات درسي پايه هاي اول و دوم ابتدايي در روزهاي شنبه تا چهارشنبه 45 دقيقه و پايه هاي سوم تا پنجم ابتدايي 50 دقيقه افزوده مي شود و بدين ترتيب برنامه درسي آنها در روزهاي پنجشنبه به اين پنج روز منتقل شده ضمن اينکه با اجراي اين طرح يک ساعت به ساعات درسي مدارس ابتدايي افزوده مي شود.

 

 

 

 

 

 

 

پيامدهاي تعطيلي پنج شنبه هاي مدارس ابتدايي

وزير آموزش و پرورش: اجراي سراسري و اجباري اين طرح از اول مهر 90 صورت مي گيرد، اما در فصل بهار چون طول مدت روز بلند است اجراي اين طرح راحت تر است

طبق نظر شوراي عالي آموزش و پرورش طرح تعطيلي روز پنج شنبه مدارس تصويب و قرار است اين طرح از مهرماه سال جاري به صورت رسمي و سراسري اجرا شود، اما اجراي آن در دو ماه باقيمانده از سال تحصيلي جاري به صورت داوطلبانه صورت مي گيرد. منتقدان طرح تعطيلي مدارس در روز پنج شنبه معتقدند اين طرح براي خانواده هايي كه والدين آنها شاغل هستند، پيامد منفي دارد به خصوص هم اكنون كه در اواسط سال تحصيلي قرار داريم و خانواده ها بر اين اساس برنامه ريزي كرده اند، بنابراين اين موضوع بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.
به گزارش «فردا»، براساس اين طرح كه از سوي آموزش و پرورش در راستاي فراهم كردن زمينه تحول آفريني در فرآيند تعليم و تربيت و همچنين كيفيت بخشي به برنامه هاي آموزشي و تربيتي، انجام شده قرار است با تعطيلي مدارس ابتدايي در روزهاي پنج شنبه، جلسات انجمن اوليا و مربيان و شوراي معلمان به اين روز منتقل مي شود همچنين با اجراي طرح تعطيلي پنج شنبه مدارس ابتدايي يك ساعت به ساعت آموزشي اضافه مي شود.
در خصوص مفيد يا غير موثر بودن اين طرح كه در روزهاي آغازين آن مخالفان بسياري به همراه داشت مي توان گفت كه اجرايي كردن اين طرح سبب افزايش علاقه مندي معلمان براي تدريس در مقطع ابتدايي است، زيرا در شرايط فعلي معلمان علاقه كمتري براي تدريس دوره ابتدايي نشان مي دهند، آن هم به دليل افزايش ساعات تدريس آنها نسبت به معلمان در دوره هاي راهنمايي و دبيرستان.
اصل طرح مفيد است
در اين باره علي عباسپور رييس كميسيون آموزش مجلس شوراي اسلامي معتقد است: درست است كه اين طرح خالي از اشكال نيست، اما اصل طرح بسيار مفيد و موثر مي تواند واقع شود. براي مثال اين طرح سبب افزايش جذابيت تدريس براي معلمان در مقطع ابتدايي مي شود زيرا معلمان در دوره راهنمايي و دبيرستان تنها در ساعات موظفي در مدارس حضور دارند، اما معلمان ابتدايي بايد طي هفته در تمام ساعات حضور داشته باشند. به گفته عباسپور اگر بتوانيم ساعات روز پنج شنبه را نه به صورت فشرده، بلكه به صورت باز تر به پنج روز ديگر هفته اضافه كنيم مانند كاري كه در بسياري از كشور ها انجام مي شود تعطيلي روز پنج شنبه مي تواند هم براي معلمان و هم دانش آموزاني كه خردسال هستند، موثر باشد، اما بايد دقت شود كه از كيفيت تدريس در اثر اينكه ساعت ها به روزهاي ديگر منتقل مي شود كاسته نشود و به مسائل آموزشي لطمه نخورد.
نقدهاي وارد به طرح
اما منتقدان طرح تعطيلي مدارس در روز پنج شنبه معتقدند اين طرح براي خانواده هايي كه والدين آنها شاغل هستند، پيامد منفي دارد به خصوص هم اكنون كه در اواسط سال تحصيلي قرار داريم و خانواده ها بر اين اساس برنامه ريزي كرده اند، بنابراين اين موضوع بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.
برخي منتقدان اشكالات ديگري را نيز به اين طرح وارد كرده اند و آن اينكه كلاس هاي درس در برخي استان هاي ايران دو نوبته است و اين طرح براي اين كلاس ها مشكلاتي ايجاد مي كند. اما مسوولان نيز در پاسخ به انتقاد وعده داده اند كه از سال تحصيلي آينده و با اجراي سراسري اين طرح ديگر مدارس ابتدايي دو نوبته در ايران وجود نخواهد داشت.
در همين رابطه عليرضا سليمي يكي از اعضاي كميسيون آموزش مجلس در گفت وگو با پايگاه خبري فردا با تاكيد بر رشد قوه خلاقيت و نوآوري دانش آموزان با تعطيلي روز پنج شنبه گفت: اين طرح در تثبيت آموزه هاي دانش آموزان مي تواند بسيار موثر باشد. براي دانش آموزان در شرايط كنوني فرصتي براي مرور دروس تدريس شده نيست، به همين دليل در مقطع ابتدايي شاهد افت تحصيلي چشمگيري هستيم.
وي افزود: اين طرح همچنين كمك شاياني به افزايش روابط عاطفي ميان والدين و فرزندان خواهد كرد و فاصله ايجاد شده به دليل كمبود وقت بر اثر مشغله زياد والدين كاهش مي يابد.
توضيحات وزير
وزير آموزش و پرورش اما در گفت وگو با خبرگزاري فارس به تشريح دلايل تعطيلي پنج شنبه ها پرداخت و گفت: پيش بيني مي كنم كه اكثريت قابل توجهي از مدارس ابتدايي داوطلب تعطيلي پنج شنبه ها هستند و فكر مي كنم اين طرح بيش از 70 درصد با موفقيت اجرا مي شود. حميد رضا حاجي بابايي ادامه داد: اجراي سراسري و اجباري اين طرح از اول مهر 90 صورت مي گيرد، اما در فصل بهار چون طول مدت روز بلند است، اجراي اين طرح راحت تر است و از سويي يك نوع تمرين براي يك نوبته كردن مدارس است. حاجي بابايي افزود: همچنين تعطيلي روزهاي پنج شنبه دبستان ها در فصل بهار براي اين است كه دانش آموزان عادت بهتري پيدا كنند و معلمان نيز برنامه درسي خود را بهتر تنظيم كنند.
وزير آموزش و پرورش تاكيد كرد: اجراي طرح در دو ماه باقيمانده در سال تحصيلي جاري به عهده مديران مدارس گذاشته شده است تا اگر مدرسه اي مشكل خاص يا برنامه ويژه اي دارد، تحت اجبار قرار نگيرد؛ اما فكر مي كنم اكثريت قريب به اتفاق مديران و معلمان ابتدايي با اين طرح هماهنگ شوند.
وي در پايان خاطرنشان كرد: كار تعطيلي روزهاي پنج شنبه دبستان ها در مدارس روستايي تمام شده است؛ چرا كه از اول مهر كار را شروع كرده اند و در حال حاضر نيز ادامه مي دهند.

 

آموزش ابتدایی پنجشنبه‌ها، بی‌مخالف تعطیل می‌شوند

 

 www.bata.ir 

 

 

 

بیش از یک سوم زنان ایرانی در کلانشهرها شاغل هستند و بخش بزرگی از آنها روزهای پنجشنبه امکان مراقبت از فرزندان شش تا ۱۲ سال خود را ندارند.

امید کریمی: خاطرات ثابت دانش آموزان سه دهه گذشته،تعطیلی های دوست داشتنی روزهای زمستانی است. روزهایی که ناگهان ۷ صبح، دم در خانه رادیو اعلام می کرد مدارس فلان مقطع به دلیل برف و یخبندان تعطیل هستند. این روزها، البته در زمستان های بی برف و گرم هم اتفاق می افتد و البته آلودگی هوا هم به آن افزوده شده. با این حال نسل ها گذشته، باید از سال آینده به نسل جدید رشک ببرند؛ مدارس ابتدایی از سال آینده روزهای ۵شنبه تعطیل هستند. این تصمیمی است که آموزش و پرورش دولت دهم به موازات طرح های دیگری که به تحول نظام آموزش عمومی می انجامد، پیش می برد.

اما نکته ای که در این میان وجود دارد، میزان موافقان برای تعطیلی روز های پنج شنبه مدارس ابتدایی است. اگر بخش بزرگی از نماینده های مجلس، کارشناسان مستقل آموزشی و البته بخشی از بدنه آموزش و پرورش (مشخصا معلمان) با تحول ناگهانی در نظام آموزش عمومی مخالفند و به هر نحوی و با دلایل مختلف تلاش دارند سرعت آموزش و پرورش را در تحول بنیادین کم کنند تا کارشناسی شده تر این اتفاق بیفتد، اما عمده نماینده های مجلس و البته معلمان ابتدایی، کاملا موافق تعطیل شدن روزهای پنج شنبه مدارس ابتدایی اند. وزیر آموزش و پروش هم با اعتماد به نفس کامل گفته که ۷۸ درصد خانواده ها با تعطیلی روزهای پنج شنبه موافقند.

این درحالی است که بیش از یک سوم زنان ایرانی در کلانشهرها شاغل هستند و بخش بزرگی از آنها روزهای پنج شنبه امکان مراقبت از فرزندان شش تا ۱۲ سال خود را ندارند. جالب اینکه یکی از دلایل طراحان تعطیلی روز ۵شنبه، بهره بردن بیشتر کودکان از خانواده است. آموزش و پرورش همچنین می گوید این طرح را از ۷۰ کشور دنیا اقتباس کرده و آنها هم در این طرح موفق بوده اند و نتایح مثبتی گرفته اند. البته آموزش و پرورش تاکید زیادی دارد تا نظام آموزش عمومی ایران را بومی کند، اما به هرحال یکی از تاکیدهای وزیر و زیر دستانش به همین تجربه کشورهای دیگر است. غیر از اینها آموزش و پرورش گفته که مدارس عملا ۵شنبه ها تعطیل نیستند، اما ساعت آموزشی دانش آموزان در پنج روز پیش از آن سپری می شود. یعنی دانش آموزان یک ساعت (آموزشی) بیشتری را از شنبه تا ۴شنبه در مدرسه هستند. این درحالی است که هنوز هم در آمار رسمی آموزش و پرورش امده که همچنان ۱۵ درصد مدارس کشور دو نوبته هستند و عملا امکان افزایش ساعت آموزشی وجود ندارد.

جدول اظهار نظر مسوولان درباره تعطیلی مدارس ابتدایی در روز ۵شنبه

نام/سمت

پرسش

اظهار نظر

حمیدرضا حاجی‌بابایی

وزیر آموزش و پرورش

خانواده ها موافق اجرای این طرح هستند؟

بررسی ها نشان می‌دهد ۷۸ درصد مردم جامعه کشور موافق تعطیلی پنجشنبه مدارس هستند. همچنین در نظرسنجی که در شبکه آموزش در خصوص تعطیلی پنجشنبه مدارس انجام شد، بیش از ۶۰ هزار نفر اظهار نظر کرده بودند که آمار موافقان نیز در این نظر سنجی بالا بود، این در حالیست که تا امروز یک مورد خبر منفی و جدی مخالفت با این طرح دریافت نکرده‌ایم

مجید قدمی

رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش

از ساعات آموزشی مدارس کم نمی شود؟

این طرح “ساماندهی ساعات آموزشی در روزهای پنجشنبه” نام دارد و قرار است در صورت تصویب، چهار زنگ ۴۵ دقیقه ای از روز شنبه تا چهارشنبه به ساعات درسی دانش آموزان دوره ابتدایی اضافه شود. هم اکنون ساعت آموزشی مدارس ابتدایی ۸ تا ۱۲ است که در صورت اجرای طرح، مدارس می توانند یک ربع به هشت فعالیت خود را آغاز و تا ۱۲:۳۰ به اتمام برسانند و بدین ترتیب ۴۵ دقیقه به ساعات آموزشی در طول هفته اضافه شود که جایگزین چهار ساعت آموزشی روز پنج شنبه است. در صورت اجرای این طرح در جلسه بعدی شورای عالی، احتمالا از ابتدای سال ۱۳۹۰، این طرح به صورت آزمایشی در برخی از مدارس اجرا شود و در سال تحصیلی آینده به همه مدارس تعمیم داده شود.

علی عباسپور تهرانی‌فرد

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

تعطیلی ۵شنبه ها، فایده ای برای دانش آموزان و معلمان دارد؟

یکی از نقاط مثبت این طرح افزایش علاقمندی معلمان برای تدریس در مقطع ابتدایی است، متاسفانه هم‌اکنون معلمان علاقه‌ کمتری برای تدریس در دوره ابتدایی نشان می‌دهند، چراکه ساعات موظفی آنها بیشتر از ساعات تدریس در دوره‌های راهنمایی و دبیرستان است. اگر بتوانیم ساعات روز پنج‌شنبه را نه به صورت فشرده بلکه به صورت بازتر به پنج روز دیگر هفته اضافه کنیم مانند کاری که در بسیاری از کشورها انجام می‌شود تعطیلی روز پنج‌شنبه می‌تواند هم برای معلمان و هم دانش‌آموزانی که خردسال هستند، موثر باشد اما باید دقت شود که از کیفیت تدریس در اثر این‌که ساعت‌ها به روزهای دیگر منتقل می‌شود کاسته نشود و به مسایل آموزشی لطمه نخورد.

امیر طاهرخانی

عضو کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

با تعطیلی پنج شنبه ها، روند آموزشی آسیب نمی بیند؟

باید بررسی کنیم که با تعطیلی روز پنجشنبه چه امر مهمی تحقق پیدا می‌کند که آن قدر آقایان به دنبال آن هستند، اما تاکنون هدف یا دلیل قابل توجهی درخصوص ارایه این طرح بیان نشده است. آنچه مسلم است یادگیری و آموزش نیاز به استمرار و تکرار دارد و هرگاه فاصله در امر یادگیری اتفاق بیفتد در آموزش خلل ایجاد می‌شود و در واقع امکان این‌که دانش‌آموزان بتوانند خود را بازیابی کنند خیلی سخت خواهد بود، برای نمونه وقتی دانش‌آموزان بعد از یکی دو روز تعطیلی به مدرسه می‌روند، حداقل یک روز طول می‌کشد تا خودشان را دوباره هماهنگ کنند. شاید تمرکز بر چنین طرحی به این دلیل باشد که برخی مدارس در روزهای پنج‌شنبه دروسی نظیر ورزش و مطالعه آزاد به دانش‌آموزان ارایه می‌کنند و عملا درس تعطیل است، اما به هر ترتیب حضور مستمر در مدرسه برای دانش‌آموزان تعیین کننده و در ارتقای امر آموزش تاثیرگذار است که این وقفه به آن آسیب می‌رساند.

علی کریمی فیروزجایی

رییس کمیته آموزش و پرورش مجلس

تعطیلی ۵شنبه ها، مفید است؟

بدون شک تعطیلی پنج‌شنبه مدارس ابتدایی یکسری فواید و مشکلات بوجود می‌آورد اما باید با انجام مطالعات تطبیقی بررسی شود که دانش‌آموزان در کشورهایی که آموزش و پروش موفقی دارند چند روز در هفته مدرسه می‌روند، معتقدم هم در این موضوع خاص و هم تمام تصمیم‌گیری‌هایی که به برنامه‌ریزی‌های درسی دانش‌آموزان برمی‌گردد باید با دقت عمل شود، چراکه بحث حدود چهارده میلیون دانش‌آموز و بیش از پنجاه میلیون نفر که به صورت غیرمستقیم با آموزش و پرورش سر و کار دارند اعم از فرهنگیان و اولیای دانش‌آموزان مطرح است .

علیرضا سلیمی

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

مدارس ۵شنبه های تعطیل شود، دانش آموزان خانه نشین می شوتند؟

متاسفانه تصور ما این است که تعلیم و تعلم منحصر به برخی از عناوینی است که در کتاب‌های درسی خلاصه شده‌ اما این‌طور نیست، لذا اگر بتوانیم با تعطیلی پنج‌شنبه برای دانش آموزان فعالیت‌های خارج از مدرسه تعریف کنیم اقدام بسیار موثری خواهد بود. بخشی از این فعالیت‌ها می‌تواند به مهارت‌آموزی اختصاص یابد که متاسفانه امروز در بحث مهارت آموزی با چالش‌های فراوانی مواجه هستیم، بخشی دیگر می‌تواند در فراگیری آداب اجتماعی خلاصه شود و بخشی هم فعالیت در عرصه‌هایی خارج از سیستم درسی تعلق گیرد، قطعا این فعالیت‌ها در بازپروری استعدادها و معلومات دانش آموزان تاثیرات بسزایی خواهد داشت. بنابراین اگر بتوانیم یک برنامه‌ریزی دقیق و هماهنگ داشته باشیم قطعا تعطیلی پنج شنبه‌ها به نفع دانش آموزان خواهد بود. در صورتی که این برنامه‌ها برای دانش آموزان در نظر گرفته شود تعطیلی پنج‌شنبه قطعا در شکوفایی استعدادها، یادگیری دانش آموزان، تربیت نیروی توانمند برای آینده کشور و در نظام تعلیم و تربیت پیامدهای مثبتی خواهد داشت.

لاله افتخاری

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

تعطیلی ۵ شنبه ها، به روند آموزشی آسیب نمی زند؟

این طرح خیلی مورد استقبال قرار گرفته و موجبات رضایتمندی اقشار مختلف به خصوص آموزگاران را ایجاد کرده است، چراکه در این صورت آموزگاران یک روز کمتر سر کار می‌روند و فرصت بیشتری برای رسیدگی به کارهای خود دارند. با تحقق این امر دانش‌آموزان به خصوص بچه‌ها فراغت بیشتری برای بازی و سایر فعالیت‌های فوق‌ برنامه در کنار خانواده‌ها خواهند داشت، اما خانواده‌ها کمتر از این طرح رضایت دارند از این جهت که اعتقاد دارند دانش‌آموزان باید ساعات بیشتری را برای تحصیل و مطالعه در مدارس داشته باشند. حتی برخی خانواده‌ها پیشنهاد می‌کنند فعالیت فوق برنامه برای روزهای پنج‌شنبه در نظر گرفته شود، اما آن را تعطیل نکنند چراکه این کار سبب می‌شود به دانش‌آموزان فشار کمتری در روزهای دیگر وارد ‌شود و فرصت بیشتری برای مطالعه خواهند داشت، ضمن این‌که برخی خانواده‌ها به دلیل اشتغال نگرانی نگهداری فرزند در روزهای تعطیل را دارند که امر باید در تصمیم‌گیری مورد توجه قرار گیرد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی

وزیر آموزش و پرورش

۵شنبه ها با چه ساز و کاری تعطیل می شوند؟

یک بحث کارشناسی در جهت ارتقای جایگاه ابتدایی مطرح است و آن این است که چه کار کنیم از یک سو ابتدایی رشد کرده، روانشناسی کودک و دانش‌آموز در مقطع ابتدایی رعایت و انگیزه‌ها در این مقطع رعایت شود،‌ از سوی دیگر ساعات درسی را افزایش دهیم. در حال حاضر ۳۲ هفته کاری در کشور داریم که اگر آن را در عدد ۲۴ ضرب کنیم، برای دانش‌آموزان ۷۴۴ ساعت می‌شود، اما در تعریف جدید هفته کاری ۳۴ هفته تعیین شده است و هر هفته ۲۵ ساعت که اگر این عدد را ضرب کنیم، ۸۵۰ ساعت برای دانش‌آموزان لحاظ می‌شود. با ۱۰۶ ساعت افزایش ساعات درسی که داریم، همچنین بررسی تعاریف گوناگون تعطیلی روزهای پنجشنبه و مقایسه آن با حدود ۷۰ کشور دنیا، تصمیم‌ گرفتیم یک کار کارشناسی توسط یکی از اساتید دانشگاه انجام دهیم.

علی عباسپور تهرانی‌فرد

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

با تعطیلی ۵شنبه ها، تکلیف مادرانی که شاغل هستند چه می شود؟

بروز مشکل در خانواده‌هایی که پدر و مادر شاغل هستند از پیامدهای منفی طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در مدارس ابتدایی است. تعطیلی مدارس برای این خانواده‌ها مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد، به خصوص هم‌اکنون که در اواسط سال تحصیلی قرار داریم و خانواده‌ها بر این اساس برنامه‌ریزی کرده‌اند، بنابراین این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

مجید قدمی

رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش

مدارس ۵ شنبه ها کلا تعطیل هستند؟

در واقع تعطیلی پنجشنبه به معنای بسته شدن مدارس نیست، بلکه قرار است این روز برای کلاسهای جبرانی، فعالیتهای فرهنگی و اردویی دانش آموزان و کلاسهای دانشگاهی و ضمن خدمت فرهنگیان باشد. مدارس در روز پنجشنبه باز هستند و دانش آموزان می توانند در فعالیتهای فرهنگی، پرورشی و آموزشی شرکت کنند. اکثر مدارس ابتدایی در دنیا دو روز در هفته تعطیل هستند. اگر این طرح بدرستی اجرا شود قطعا موفقیت آمیز خواهد بود.

بیانیه وزارت آموزش و پرورش

به چه دلیل مدارس ابتدایی در روز ۵شنبه تعطیل می شوند؟

هدف نهایی از این طرح در صورت تصویب نهایی درشورای عالی آموزش وپرورش نه تنها اعلام تعطیلی مدارس ابتدایی در روزهای پنجشنبه نیست، بلکه اهدافی همچون ارتقای انگیزه تحصیلی دردانش آموزان از طریق فراهم سازی محیطی شاداب و با نشاط درمدارس ابتدایی، دانش‌افزایی معلمان است و درراستای تجربیات جهانی ، بازنگری در نحوه کلاس‌داری، بودجه بندی دروس این دوره را براساس پشتوانه علمی وتجربی جهانی دنبال می کند.

اسفندیار اختیاری

رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس

تعطیلی ۵شنبه ها، به روند آموزشی آسیب نمی زند؟

برنامه‌ریزی‌ها و راهبردهای آموزش و پرورش باید به گونه‌ای باشد که اصلا به فکر تعطیلی مدارس نباشیم. آموزش و پرورش باید در تمام روزهای هفته وجود داشته باشد. اگر فکر کنیم در مدارس ابتدایی هم آموزش هست و هم پرورش، دیگر تعطیل کردن یک روز از روزهای آن معنی پیدا نمی‌کند. در ارزیابی این‌گونه طرح‌ها باید بررسی کنیم که آیا واقعا یک سیستم آموزشی به همراه آموزش مهارت‌های اجتماعی برای دانش‌آموزان طراحی کرده‌ایم یا خیر، اگر پاسخ مثبت است و برای این نوع آموزش پنج روز در هفته کافیست هیچ اشکالی ندارد که پنج‌شنبه را تعطیل کنیم اما به نظر نمی‌رسد که این کار را انجام داده باشیم. برای انجام چنین طرحی نخست باید نظام آموزشی جدیدی را به نحوی طراحی کنیم که بر اساس منطق باشد و در کنار آن آموزش مسایل دیگری نظیر مهارت‌های اجتماعی دیده شود، با تحقق این امر مشخص می‌شود که پنج‌شنبه باید مدارس تعطیل باشند یا باز باشند.

 

 

 

 

تعطيلي روزهاي پنجشنبه مدارس ابتدايي،

موافقت ها

 و

مخالفت ها

تهران - وزارت آموزش و پرورش به دنبال تصويب طرح تعطيلي روزهاي پنجشنبه مدارس ابتدايي در شوراي عالي آموزش و پرورش، از 20 فروردين ماه امسال به اجراي اين طرح در مدارس دوره ابتدايي كشور اقدام كرد، طرحي كه با موافقت و مخالفت مواجه بوده است.

به گزارش ايرنا، اين اقدام آموزش و پرورش در حالي انجام شد كه قرار بود مدارس داوطلب اجراي اين طرح ضمن ارايه برنامه هاي كاري پنج روز هفته خود، به تعطيلي كلاس هاي روزهاي پنجشنبه دانش آموزان اقدام كنند.
هر چند همه مدارس ابتدايي در مدت كوتاهي (يك هفته) از زمان ابلاغ اين مصوبه با اضافه كردن يك زنگ 45 دقيقه اي به زمان كاري روزهاي ديگر هفته، روز پنجشنبه را تعطيل كردند ولي بسياري از خانواده ها به ويژه پدران و مادراني كه هر دو شاغل هستند با مشكلاتي براي نگهداري فرزندان خود در اين روز مواجه شدند.
شوراي ‌عالي آموزش و پرورش در حالي در نشست هشتم اسفند ماه سال 89 خود طرح تعطيلي روزهاي پنجشنبه مدارس ابتدايي كشور را تصويب كرد كه قرار بود مدارس براي اين منظور با انجمن هاي اوليا و مربيان مشورت كنند.
طرح تعطيلي مدارس ابتدايي - پيش از مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش - از اوايل سال تحصيلي جاري در مدارس ابتدايي روستايي به صورت آزمايشي به مرحله اجرا در آمده بود.
گفته مي شود بيش از يك سوم زنان ايراني در كلان شهرها شاغل هستند و بخش بزرگي از آنان روزهاي پنجشنبه، امكان مراقبت از فرزندان شش تا 12 سال خود را ندارند.
كارشناسان امر آموزش بر اين موضوع تاكيد دارند كه وقت طلايي آموزش در هر زنگ 15 تا 20 ‌دقيقه است كه بايد به آن توجه جدي شود. آستانه تحمل دانش‌آموزان براي آموزش مفيد روزانه تنها 2 ساعت است و براي حضور متمركز 4 ساعته دانش ‌آموزان بايد زير ‌ساخت‌هايي مانند شاداب‌ سازي زنگ‌هاي تفريح در مدارس فراهم شود.
برخي از كارشناسان به مفاد اين طرح اشاره كردند و معتقدند، افزودن 45 دقيقه به زمان آموزش اين مدارس در نوبت عصر، مشكلاتي به ويژه در فصل زمستان براي دانش آموزان و آموزشگاه ها ايجاد مي كند.
اين كارشناسان، والدين شاغل را به عنوان مشكل دوم اين طرح ياد كردند و افزودند: شاغلان ياد شده كه روزهاي پنجشنبه اشتغال به كار دارند براي نگهداري كودكان ابتدايي خود در اين روز با مشكل مواجه خواهند شد.
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي نيز در اين باره گفت: تعطيلي مدارس ابتدايي در روزهاي پنجشنبه، محل مناقشه و مورد مخالفت كميسيون است. هنوز هيچ يك از مسوولان آموزش و پرورش به ابهام ها و پرسش هاي نمايندگان در اين زمينه پاسخ نداده اند.
حيدري دستنايي افزود: تعطيلي روز پنج شنبه مدارس ابتدايي در حالي در سال گذشته به تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش رسيد كه هيچ يك از نمايندگان عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس باور نداشتند آموزش و پرورش بدون نظر خواهي از مجلس و بدون در نظر گرفتن پيامدهاي آن، چنين طرحي را تصويب كند و اجراي زود هنگام آن نيز بر شوك و تعجب كارشناسان افزود.
برخي از كارشناسان و همچنين شماري از اولياي دانش آموزان در شهرستان هاي كشور نيز معتقدند، طرح تعطيلي پنجشنبه مدارس ابتدايي، صرفا با در نظر گرفتن منافع تهراني ها كه در روزهاي پنجشنبه ادارات تعطيل است، اتخاذ شده و اجراي آن در ساير شهرها كه روز پنجشنبه، روز كاري است و به ويژه براي والديني كه هر دو شاغل هستند، مشكل ساز است و هدف كنار هم بودن اعضاي خانواده را محقق نمي كند.
به باور اين كارشناسان، اضافه كردن 45 دقيقه به برنامه درسي دانش آموزان در ساير روزهاي هفته كه براي جبران تعطيلي روز پنجشنبه پيش بيني شده، باعث خستگي و دلزدگي دانش آموزان اين پايه تحصيلي از درس و تحصيل مي شود.
معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش در مقابل اين اظهارات، از والدين مي خواهد كه نگران تعطيلي پنجشنبه هاي مدارس دوره ابتدايي نباشند.
'فاطمه قربان' گفت: درب مدارس بر روي دانش‌ آموزان بسته نيست حال آنكه همه اين مدارس در روزهاي پنجشنبه تعطيل بوده و پذيراي هيچ دانش آموزي نيستند.
وي افزود: براساس آمار 14 درصد از مادران، شاغل هستند كه ممكن است حدود نيمي از آنان، دانش‌آموز دوره ابتدايي نداشته باشند. طبق برنامه‌ريزي‌ها، خانواده‌هاي شاغل كه نمي‌توانند فرزند خود را در خانه يا در كنار اقوام خود بگذارند مي‌توانند فرزند خود را به همان مدرسه بفرستند و از آموزش‌هاي غير رسمي داير در مدرسه استفاده كنند.
'نورالله حيدري' سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي نيز اظهار داشت: اين طرح بدون همه جانبه نگري در حال اجراست و انتظار بود كه حداقل اين طرح در ابتدا در شهري به صورت آزمايشي اجرا شود تا مشكلات آن به خوبي نمايان شود.
وي افزود: اجراي داوطلبانه در محدوده گسترده نمي‌تواند مشكلات و ايرادهاي طرح را مشخص كند، علاوه بر اين كه در حال حاضر گلايه مندي‌هاي زيادي درباره اين طرح از سوي خانواده‌ها و اولياي مدارس و حتي معلمان مطرح مي شود.
سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس همچنين با اشاره به اينكه به جا بود آموزش و پرورش پيش از اجراي داوطلبانه سراسري طرح تعطيلي روزهاي پنجشنبه در دوره ابتدايي، آن را به صورت آزمايشي اجرا مي كرد، گفت: پس از آن مي شد به طور كامل و با اطمينان در اين باره نظر داد و حتي اقدام به تعطيلي ساير دوره هاي تحصيلي در روز پنج شنبه كرد.
وي تاكيد كرد، مسلما اين طرح، ايرادها و مشكلاتي دارد و باعث دلزدگي و خستگي دانش آموزان مي شود و نه تنها تحقق اهداف آموزش و پرورش از اجراي اين طرح را به دنبال ندارد بلكه باعث افت تحصيلي مي شود.
رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس به نقاط مثبت اين طرح اشاره كرد و گفت: يكي از نقاط مثبت اين طرح، افزايش علاقمندي معلمان براي تدريس در دوره ابتدايي است، هم ‌اكنون معلمان علاقه‌ كمتري براي تدريس در دوره ابتدايي نشان مي‌دهند، چرا كه ساعات موظفي آنان بيشتر از ساعات تدريس در دوره‌هاي راهنمايي و دبيرستان است.
وي افزود: اگر بتوانيم ساعات روز پنجشنبه را نه به صورت فشرده بلكه به صورت باز به پنج روز ديگر هفته اضافه كنيم مانند كاري كه در بسياري از كشورها انجام مي‌شود تعطيلي اين روز مي‌تواند هم براي معلمان و هم براي دانش‌آموزان خردسال، موثر باشد اما بايد دقت شود كه از كيفيت تدريس كاسته نشود و به مسايل آموزشي لطمه نخورد.
وي در پاسخ به اين پرسش كه با تعطيلي پنجشنبه‌ها، تكليف مادراني كه شاغل هستند چه مي شود؟ گفت: مشكل خانواده‌هاي شاغل از پيامدهاي منفي طرح تعطيلي پنجشنبه‌هاي مدارس ابتدايي است، تعطيلي مدارس براي اين خانواده‌ها مشكلاتي را ايجاد خواهد كرد.
رييس كميته پژوهش و فناوري مجلس نيز گفت: تعطيلي پنجشنبه ها به روند آموزشي آسيب نمي زند؟ برنامه‌ريزي‌ها و راهبردهاي آموزش و پرورش بايد به گونه‌اي باشد كه اصلا به فكر تعطيلي مدارس نباشيم.
'اسفنديار اختياري' يادآور شد، آموزش و پرورش بايد در تمام روزهاي هفته جريان داشته باشد. اگر فكر كنيم در مدارس ابتدايي هم آموزش هست و هم پرورش، ديگر تعطيل كردن يك روز از روزهاي آن معني پيدا نمي‌كند.
وي تاكيد كرد،در ارزيابي اين‌گونه طرح‌ها بايد بررسي كنيم كه آيا واقعا يك سيستم آموزشي به همراه آموزش مهارت‌هاي اجتماعي براي دانش‌آموزان طراحي كرده‌ايم يا خير، اگر پاسخ مثبت است و براي اين نوع آموزش پنج روز در هفته كافي است هيچ اشكالي ندارد كه پنج‌شنبه را تعطيل كنيم اما به نظر نمي‌رسد كه اين كار را انجام داده باشيم.
اختياري افزود: براي انجام چنين طرحي نخست بايد نظام آموزشي جديدي را به گونه اي طراحي كنيم كه بر اساس منطق باشد و در كنار آن، آموزش مسايل ديگري نظير مهارت‌هاي اجتماعي ديده شود، با تحقق اين امر مشخص مي‌شود كه پنج‌شنبه بايد مدارس تعطيل باشد يا خير.
وزير آموزش و پرورش مي گويد، براساس نظر سنجي انجام شده 78 درصد خانواده‌ها با تعطيلي روزهاي پنج شنبه مدارس دوره ابتدايي موافق هستند.
'حميد رضا حاجي بابايي' افزود: اين طرح از 70 كشور دنيا اقتباس شده و اجراي آن موفق بوده و در اين كشورها نتايج مثبتي داشته است.
حاجي بابايي با بيان اينكه با تعطيلي روزهاي پنجشنبه مدارس ابتدايي، 106 ساعت به فعاليت كلاس‌ هاي ابتدايي در تقويم آموزشي اضافه مي‌شود، اظهار داشت: دوره ابتدايي مهمترين دوره تحصيلي است و به همين دليل مي‌خواهيم سنگيني كارها را از دوش معلمان ابتدايي برداريم تا روزهاي پنجشنبه به كارهاي فوق برنامه اختصاص يابد.
وي با اشاره به اين كه كار تحقيقاتي و مطالعاتي براي اجراي طرح تعطيلي مدارس در روز پنجشنبه در دوره هاي بالاتر تحصيلي نيز شروع شده است، گفت: در صورت بازدهي مطلوب ،طرح تعطيلي روزهاي پنجشنبه در تمامي دوره هاي تحصيلي اعم از راهنمايي و دبيرستان نيز اجرا مي شود.
وي افزود: طرح تعطيلي روز پنجشنبه در تمامي مدارس ابتدايي از ابتداي سال تحصيلي آينده 'مهرماه' به صورت رسمي اجرا مي شود.
حاجي بابايي با اشاره به اينكه طرح تعطيلي مدارس ابتدايي در روز پنجشنبه در اغلب مدارس كشور اجرا شده است، گفت: فعاليت مضاعف و بهينه، نشاط روحي بيشتر و تحكيم خانواده از جمله نتايج مثبت اين طرح است.
اجراي طرح تعطيلي روزهاي پنجشنبه مدارس ابتدايي طرح موفقي است در صورتي كه وزارت آموزش و پرورش با اتخاذ تدابير لازم ضمن بر طرف كردن مشكلات اندك آن، بستري فراهم كند تا مخالفان طرح با دستاوردهاي آن آشنا شده و به نتايج مثبت آن برسند.
حضور كودكان دبستاني در اين روز تعطيل در كنار خانواده و بهره بردن از كانون گرم خانه، ايجاد فرصت براي اجراي برنامه هاي آموزش ضمن خدمت معلمان با هدف ارتقاي سطح علمي آموزگاران ابتدايي و شاداب سازي برنامه هاي آموزشي در پنج روز ابتداي هفته، مي تواند از جمله مهمترين دستاوردهاي اين طرح بزرگ باشد.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خب

 


جمعه سیزدهم خرداد ۱۳۹۰ |عرض سلام و ادب و احترام حضور تمامی فرهنگیان ‘ فرهیختگان و صاحب نظران عرصه تعلیم و تربیت
گستره ی پهناور کشور عزیزمان ایران‘ وجود میلیون ها دانش آموز که مشغول تحصیلند و به طبع آن هزاران هزار نقطه نظر تربیتی با توجه به تفاوت های فردی نسل آینده و لزوم استفاده از راهکارهای همکاران محترم در رابطه با مسایل مختلف تربیتی دانش آموزان ‘ همچنین جهت استفاده از بانک سوالاتی جامع در مواقع لزوم و بهره گیری از مطالب تکمیلی دروس مختلف که گاهی سوالاتی را در ذهن دانش آموز متبلور می سازدمرا بر آن داشت به حول و قوه ی الهی با راه اندازی یک فضای مجازی گامی کوچک در جهت پیشرفت و سربلندی فردای ایران عزیزم بردارم که در این راه دست همه بزرگواران را به گرمی فشرده و آرزومندم علاوه بر بخشش کاستی ها از تجارب ارزشمندتان بی نصیبم نگذارید.
مهدی فدایی مشهد مقدس

پست الکترونیک

پروفایل مدیر وبلاگ

قرآن ! من شرمنده توام
اللهم صل علی محمد وآل محمد(ص)
یاحسین
کاشکی کبوتر حریم حرمت می بودم
حقایقی درباره دخانیات
با بزرگ‌ترین مجسمه‌های جهان آشنا شوید !
تقویت سیستم ایمنی بدن با خوردن 10 ماده غذایی
روش های طبیعی موثر برای تسکین سردرد
عکسهای جالب و بامزه از ماشین های اسپرت
چگونه کبدمان را پاکسازی کنیم

 

 

 

 

پایگاه جامع عاشورا
قالبهای مذهبی وبلاگ
دفتر اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی
پایگاه اطلاع رسانی آیت الله وحید خراسانی
سایت آیت الله نوری همدانی
سایت وزارت آموزش و پرورش
سایت های مراجع عظام تقلید
سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی
افسران جنگ سایبری
موسسه فرهنگی تبیان
آمزش ابتدایی و نمونه سوالات ابتدایی سرایان
سايت بانك ملي ايران
موسسه فرهنگی امام حسین مشهد [نمونه سوال]
وبلاگ آموزشی زراعتکار
روزنامه خراسان
روزنامه قدس
روزنامه همشهری
روزنامه اطلاعات
جستجوگر yahoo
جستجوگر google
منتظر ظهور
مشكي
پايه دوم ابتدايي
مديريت آموزشي
مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي
سايت سازمان سنجش
شركت تجارت الكترونيك بانك پارسيان
صندوق ذخيره فرهنگيان
وبلاگ خبري مسعود
دبستان شهید غلامرضا اصغری ناحیه یک مشهد مقدس
استاد روانشناس
معلم و هنر معلمی
شما می توانید انگلیسی یاد بگیرید.

 

 

 

 

 

RSS 2.0